Žinom, kad reikės daryti, bet vis tiek laukiam. Laukiam kažkokios ribos. Laukimo metu esame nerimo ir delsimo būsenoje. O kartkartėmis aplanko mintis, kad ta riba jau tuoj ateis. Bet mes ją vis nuvejame – dar ne dabar. Ir vis tiek nors akies krašteliu stebime save ir aplinką – o gal jau dabar? Jei pavyksta įkalbėti save, kad dar ne – atsidūstame tarsi su palengvėjimu. Tačiau nerimas niekur nedingsta. Jaučiame, kad neišvengiamų pokyčių laikas kažkada ateis.
Ta riba kiekvienam sava. Tai yra momentas, kai stiklinė prisipildo ir vanduo pradeda lietis per kraštus. Taip, kaip buvo, daugiau jau būti negali. Nelieka nieko kito, kaip judėti situaciją keičiančių veiksmų link.
Veiksmai gali būti įvairūs: savo ar komandos naudingo įpročio diegimas; sunkus pokalbis su komandos nariu ar vadovu; sprendimas dėl ilgai brandintų veiklos ar karjeros pokyčių ir panašiai.
Vietoj to, kad nuolat permąstytume ir vėl atidėtume atsakymų į nerimą keliančius klausimus paiešką, kviečiu atsakyti į šiuos klausimus:
Kur yra ta riba, kai sau (ir komandai) nebeleisiu elgtis taip, kaip elgiuosi šiuo metu?
Atsakius į šį klausimą, migloti ribos kontūrai tampa labai aiškūs. Tuomet, kaskart priartėjus ribą, nebebus taip lengva vis ją stumti tolyn, kad tik nereikėtų nieko keisti.
Ką darysiu/-sime pasiekę šią ribą?
Šiuo klausimu sudėliojamas veiksmų planas, todėl tampa ramiau, nes žinau/-ome, ką tiksliai reikės daryti.
Kas galėtų padėti keistis nepasiekus tos ribos?
Atsakymas į šį klausimą gali atskleisti, kad tie veiksmai nėra tokie sudėtingi ar baisūs. O pradėjus anksčiau, bus paprasčiau viską atlikti. Veiksmus galima bus atlikti palaipsniui, esant poreikiui, bus daugiau laiko juos koreguoti.
Koks galėtų būti pirmas mažas žingsnis dabar?
Gali paaiškėti, kad pradėjus dabar, nereikės jokių revoliucijų. Tas pirmas mažas žingsnis nepareikalaus didelių pastangų. Pradėjus veikti dabar, atsiras mažos pergalės, kurios padės įgauti daugiau drąsos ir pagreičio didesniems pokyčiams.
Kviečiu išdrįsti.
KOUČINGO LITERATŪRA LIETUVIŲ KALBA
Michael Bungay Stanier knyga “Koučingo įprotis”, išleista 2022 m. pirmiausiai skirta organizacijų vadovams, norintiems nustoti aiškinti ir “knisti” protą savo komandoms. Knygoje pateikiami paprasti klausimai, kuriuos galima iškart taikyti praktikoje.
Michael Bungay Stanier knyga “Koučingo įprotis”
Marcia Reynolds knygoje “Koučingas – dėmesys žmogui, ne problemai“, kuri bus išleista 2023 m., daug dėmesio skiriama technikoms, kurių pagalba ne tik klausysimės, bet ir girdėsime, ką kalba mūsų dialogų dalyviai.